Vitalitás, energia
A sok pihenés, a helyes táplálkozás, a friss levegő és a rendszeres testmozgás évekkel meghosszabbíthatja életünket, megvéd a betegségektől és a mindennapok feszültségeitől.
Vitalitáson a jó közérzettel párosuló életerőt értjük, amely átsegíti az embert egy-egy fárasztó napon, s még a munka utánra is biztosít tartalék energiát. E kellemes és egészséges testi-lelki állapot eléréséhez és fenntartásához tápláló, de zsírszegény étrendre, rendszeres testmozgásra, továbbá pihenésre van szükség.
Kulcs: a keményítőA jó erőnlét fenntartásához nélkülözhetetlen szénhidrátok - keményítők és cukrok - elsősorban növényi eredetű táplálékokban: gyümölcsökben, főzelékfélékben, hüvelyesekben és gabonafélékben találhatók meg.
Bár a szervezet a zsírokat - és kisebb mértékben a fehérjéket - is felhasználja üzemanyagként, energiaszükségletét elsősorban a szénhidrátok fedezik, ezek többsége ugyanis könnyen lebomlik az energiaforrásként legkönnyebben hasznosítható szőlőcukorrá (glükózzá).
Az energiát biztosító tápanyagok megfelelő beviteli aránya a ma elfogadott egészségügyi irányelvek szerint: legalább 50% szénhidrát (elsősorban keményítő, s nem hozzáadott cukor), legfeljebb 35% zsír és 10-15% fehérje.A természetes cukortartalmú élelmiszerek, például a gyümölcsök nemcsak energiával látják el a szervezetet, hanem vitaminokkal, ásványi sókkal és rostokkal is.
A keményítőtartalmú ételek (főtt tészta, rizs, burgonya, kenyér) ugyancsak tetemes mennyiségű energiát szolgáltatnak. A sportolók az edzés és felkészülés időszakában gyakran fogyasztanak összetett szénhidrátokat.
A szervezet a szénhidrátokat eltérő ütemben dolgozza fel. Aki gyorsabban akar sok energiához jutni, egyen banánt, datolyát, mazsolát, aszalt sárgabarackot, kenyeret, rizst, kukoricapelyhet, búzapelyhet vagy búzapehellyel dúsított müzlit. Egyenletesebb energiabevitelt biztosít a szárazbab- vagy lencsefőzelék, zabkása, zablisztből készült sütemény, zabpehellyel vagy búzadarával dúsított müzli, borsó, főtt tészta, burgonya és alma - ezek emésztése ugyanis lassúbb folyamat.
Szellemi frissességMinthogy a táplálék befolyásolja az agyban lejátszódó vegyi folyamatokat, a megfelelő időben fogyasztott megfelelő ételek jó hatással lehetnek a szellemi frissességre.
A keményítőben gazdag élelmiszerek az állóképességet ugyan javítják, ám az agyműködést lassítják és tompítják. Vacsorára viszont érdemes szénhidráttartalmú ételeket fogyasztani, melyek segítenek feloldani a nap feszültségeit. Az Egyesült Államokban újabban azt vizsgálják, igaz-e, hogy a fehérjék serkentik az agyműködést azáltal, hogy az agyat saját kémiai élénkítőszerének előállítására késztetik. Táplálkozáskutatók megvizsgálták az agynak a különböző tápláléktípusokra adott válaszait, s azt találták, hogy azok, akik szénhidrátban gazdag ebédet fogyasztanak,étkezés után kevésbé frissek, mint akik kevés, de fehérjedús táplálékot vesznek magukhoz.
ÉlénkítőszerekAz legelterjedtebb élénkítőszer, a koffein kávéban, teában, kólában fordul elő. Bár a kávézás körül sok vita folyik, egészséges embernek napi egy-két csésze semmiképp sem árthat, az élénkséget pedig fokozza. Annak azonban, aki óránként a kávéscsészéért nyúl, fáradtsággal, álmatlansággal és kézreszketéssel kell számolnia.
A túlsúly leküzdése
Vitalitás, energia
Ha több táplálék jut a szervezetbe, mint amennyit az felhasznál, a felesleges kalóriák zsír formájában raktározódnak. A fogyásnak nincs más hatékony módja, csak az egészséges, zsírszegény táplálkozás és az azt kiegészítő rendszeres testmozgás, például gyaloglás, kerékpározás, kocogás, aerobik.
Jót tesznek:- gyors energiapótlást biztosító élelmiszerek (pl. banán, datolya, mazsola, aszalt sárgabarack)
- folyamatos energiaellátást biztosító, keményítőben gazdag ételek (pl. főtt tészta, barna rizs, burgonya, Graham-kenyér)
- zöldségek, gyümölcsök
Korlátozottan fogyaszthatók- tápanyagot alig tartalmazó cukrozott ételek
- alkohol- és koffeintartalmú italok
A testmozgás megtervezéseA testmozgás kellemesen élénkké teszi az embert, mivel serkenti az agyban az endorfinok termelődését, amelyeknek közérzetjavító, nyugtató és frissitő hatásuk van. Az alábbi tanácsok bárkit hozzásegíthetnek ahhoz, hogy a mozgást beiktassa napi tevékenységei közé.
- Olyan mozgást válasszunk, amellyel szívesen töltünk egy héten háromszor fél órát. Többet ér a könnyű, rendszeres testgyakorlás, mint az alkalomszerű nagy erőkifejtés.
- Kezdjük könnyebb gyakorlatokkal, majd lassan, egyenletesen haladjunk a nehezebbek felé.
- Aki nem tudja rászánni magát, hogy egyedül mozogjon, próbáljon meg baráti köréből társat szerezni, vagy vegyen részt csoportos foglalkozáson.
- Próbáljunk ki többféle testmozgást. A változatosság érdekesebbé teszi az edzéseket, s más-más izomcsoportjainkat mozgathajuk meg.
Kapcsolódó link(ek
Fitten! Az állóképesség edzéseTanácsok számítógéppel dolgozóknak Anyagcserénk rejtelmei Melyik napszakban mozogjunk?Hét főbűn az edzőteremben Mozgás-egészség-fittség Sport és életkor Sportolni szeretnék! Hogyan kezdjem? Bemelegítés és levezetésEdzéstippek elfoglalt embereknek
Gyakorlat
|
Előnyei
|
Megtervezése
|
Tanácsok/veszélyek
|
Gyaloglás
|
Könnyű, jól beilleszthető a napi tevékenységek közé. Serkenti a szív, a tüdő, az izmok működését.
|
Induljunk napi 15-20 percről, s lassan emeljük az adagot 30-35 percre. Erőteljes karmozgással, jól kilépve fokozható a hatás.
|
Húzzunk kényelmes cipőt, a terhelés az egész lábfejet érje, a lépéseknél a sarok, a talp és a lábujjak egyaránt érjék a talajt.
|
Kocogás
|
Csökkenti a szívbetegségek, a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás kockázatát. Elősegíti az agyban az endorfin termelődését, amely kellemes közérzetet okoz és elnyomja a szorongást.
|
Kapcsolódó hírek:
Élj egészségesen előzd meg a betegségeket!!!
4 ok, amiért megéri banánt enni!
Gyógyulni gyógyszerek nélkül? Ismerd meg az energiák csodálatos világát
Energetikai (telepatikus) önvédelem (Magyarországon először!!!)